Piszemy dla ciebie

5 powodów, przez które pompa ciepła zużywa za dużo prądu

Jeszcze kilka lat temu wiele osób mówiło, że montaż pompy ciepła opłaca się tylko w nowym domu, który posiada instalacje ogrzewania podłogowego. Nie jest to prawda, ponieważ na to, jakie koszty generuje pompa ciepła, wpływa wiele czynników m.in. ocieplenie domu, wielkość grzejników, odpowiedni dobór urządzenia i montaż. Obecnie rynek jest przesiąknięty handlowcami oraz firmami, które montują pompy ciepła bez wcześniejszej analizy, co skutkuje brakiem zwrotu z inwestycji.

Jakub Olszewski

26.03.2023
Pompy ciepła
4 minut/y

Pompa ciepła zużywa więcej energii w źle ocieplonym domu

Pompa ciepła to technologia, która rozwija się od lat, ale faktu zużycia przez nią energii nie jesteśmy w stanie zmienić. Urządzenie zużywa tyle prądu, ile potrzebuje do ogrzania danego budynku. Często inwestorzy są przekonani, że nieruchomość jest ocieplona w sposób, który ograniczy zużycie energii, ale nie jest to prawda. Dlatego też należy bardziej pochylić się nad tematem i zastanowić się co to znaczy mieć dobrze ocieplony dom.

W dzisiejszych czasach należy zmienić postrzeganie ocieplania budynku, szczególnie że ceny paliwa grzewczego na rynku są coraz większe. Jeśli Twój dom zużywa dużo opału, to pierwszym krokiem powinna być termodernizacja. Samo zamontowanie pompy ciepła w takim wypadku nic nie zmieni.

Pompa ciepła jest najbardziej rentowna w domach specjalnie przystosowanych, czyli takich, które ograniczają odpływ ciepła i są szczelne.

Istnieją przypadki, w których nieruchomości ocieplone są słabo lub średnio. W takiej sytuacji najważniejsza jest świadomość inwestora, że koszty ogrzewania nie zmienią się diametralnie podczas zmiany na pompę ciepła. Korzyści, które odniesie inwestor podczas takiego zastosowania urządzenia to:

  • bezobsługowe źródło ciepła; 
  • inwestycja na przyszłość, ponieważ prędzej czy później wymiana źródła ciepła będzie konieczna; 
  • podkładka pod dalsze inwestycje w modernizację budynku.

Poniżej przedstawiamy przypadki, w których pompa ciepła powietrze woda nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Źródło ciepłaTyp nieruchomościIlość paliwa potrzebna do ogrzania
EkogroszekDom 150 m²4 tony
EkogroszekDom 250 m²6 tony
Gaz ziemnyDom 150 m²2000 m³
Gaz ziemnyDom 250 m²3000 m³
Drewno sucheDom 150 m²11 mb
Drewno sucheDom 250 m²16 mb

Dużo osób popełnia błąd w montażu pomp ciepła w źle ocieplonym domu, dlatego że kilka lat temu te urządzenia były montowane w domach dobrze ocieplonych, przez co każdy ma przekonanie, że to dobra inwestycja w każdym przypadku. Porównywanie swojego zużycia energii do innych tylko na podstawie metrażu nieruchomości nie jest miarodajne i nie powinno mieć miejsca. Niestety z doświadczenia wiemy, że to często spotykana metoda u firm monterskich.

Podsumowując, nieruchomość nieruchomości nie równa i zapotrzebowanie na energię cieplną może się różnić i zależy od wielu czynników.

Problemy z instalacją grzewczą

Ważnym czynnikiem, który wpływa, na to ile prądu zużywa pompa ciepła, jest źle zamontowana, uszkodzona lub stara instalacja grzewcza. Dodatkowym skutkiem złej instalacji jest to, że pompa ciepła może nie dogrzewać nieruchomości.

W komunikacji z firmą montującą urządzenie ważna jest szczerość co do maksymalnej temperatury, którą ogrzewamy dom. U jednego z naszych klientów podczas analizy, otrzymaliśmy zapewnienie, że 45℃ to maksymalna temperatura, z jaką ogrzewana jest nieruchomość. Ostatecznie okazało się, że temperatura na grzejnikach wynosiła 65℃. W konsekwencji pompa ciepła nie generowała wystarczająco dużo energii, przez co niektóre pomieszczenia nie były dostatecznie dogrzane.

Im mniejszą temperaturą ogrzewamy dom, tym mniej prądu zużywamy. Jeśli ogrzewamy dom temperaturą 55℃, zamiast 35℃ to zwiększamy zużycie średnio o 30%. 

Zdarzają się przypadki, w których instalacja grzewcza jest bardzo zabrudzona, przez co nie oddaje ciepła do pomieszczeń w domu. W tym przypadku pompa ciepła, która jest zamontowana do takiej instalacji, może zostać uszkodzona, a to wiąże się z dużymi kosztami naprawy. Dlatego też warto dbać o kondycję instalacji grzewczej w domu.

Pompa ciepła, która jest źle ustawiona

Najlepszym sposobem na ogrzewanie domu, jest używanie najniższej możliwej temperatury, która pozwala na komfortowe funkcjonowanie. Warto eksperymentować z temperaturą zasilania i ustawić ją tak, aby spełniała nasze potrzeby.

Należy zmienić ustawienia termostatu na 5, a następnie zmniejszać temperaturę zasilania na krzywej grzewczej i testować ustawienia na określonych temperaturach, które zapewniają nam wystarczający poziom ciepła. W przypadku, gdy pompa ciepła przestanie dogrzewać pomieszczenia w domu, należy podnieść temperaturę.

Odpowiednie ustawienia krzywej grzewczej musi przeprowadzić inwestor podczas pierwszego sezonu grzewczego. Firma monterska powinna zadbać o to, żeby osoba zmieniająca te parametry była odpowiednio przeszkolona.

Stary zbiornik CWU

Zbiornik CWU to inaczej podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Warto, aby pompa ciepła miała możliwość ogrzewania tego zbiornika, dzięki takiemu rozwiązaniu rachunki za ogrzewanie zmniejszą się ponad 3-krotnie. Im więcej domowników, tym więcej ciepłej wody zużywamy. Przy dużym zużyciu pompa ciepła opłaca się najbardziej.

Zbiornik CWU musi być dostosowany do źródła ogrzewania. Przeważnie zbiorniki w nieruchomościach, które mają pojemność 200/300 l, posiadają wężownice 0,8 do 1,2. W takim wypadku nie wolno montować ich do pomp ciepła. Wszystko spowodowane jest zaleceniami producenta do konkretnych modelów i marek. Im większy wymiennik ciepła (wężownica), tym lepiej.

Błędy podczas montażu pompy ciepła

Zapotrzebowanie na pompy ciepłą jest coraz większe, dlatego też na rynku istnieje dużo podmiotów, które korzystają z okazji do wzbogacenia i montują pompy ciepła w każdym domu, bez wcześniejszej analizy przypadku, a co gorsza bez odpowiednich kwalifikacji i umiejętności.

Przy montażu pompy ciepła można popełnić wiele błędów takich jak:

  • Nieodpowiednie dobranie przekroju rur oraz wielkości zasobnika CWU 
  • Brak montażu bufora 
  • Zbyt niskie umieszczenie jednostki zewnętrznej i błędne jej ustawienie 
  • Nieprawidłowe podłączenie pompy i niewłaściwy dobór ustawień

Podsumowanie

Nasze firma oferuje przeglądy instalacji oraz analizę nieruchomości, dzięki której unikniesz montażu pompy ciepła, która nie będzie dla Ciebie rentowana. Koszt takiej usługi o 500 złotych dla domu jednorodzinnego + koszty dojazdu.

Udostępnij post:
Skopiuj link

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie
Porozmawiajmy

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera, a najlepsze porady będą na Twojej skrzynce, raz w tygodniu. Dołącz do grona naszych subskrybentów.